Kako neko postaje snažan član pluralističkog i raznolikog demokratskog društva?
Obrazovanje za demokratiju ne odvija se samo u školi na časovima građanskog obrazovanja kada učenici uče o, za i kroz demokratiju. Demokratsko obrazovanje odvija se, takođe, u našem svakodnevnom životu, kroz porodičnu dinamiku, kroz razne situacije na igralištima, u parkovima ili na poslu …
U svim tim interakcijama mogu se pojaviti problemi usled različitih i raznovrsnih mišljenja, vrijednosti, interesa, uvjerenja ili stavova. Kako se nosimo sa ovim situacijama? Kako pokušavamo da riješimo konflikte? Koje vještine i resurse možemo da aktiviramo tokom interakcije sa drugim ljudima?
Naše zajedničke demokratske vrijednosti poput slobode, jednakosti ljudi i dostojanstva svake osobe ne dozvoljavaju upotrebu nasilja ili pribjegavanje “zakonu najjačih”. Potrebne su nam alternativne mogućnosti za poštovanje i mirnu interakciju da bismo se bavili tim situacijama u svakodnevnom zajedničkom životu.
Komunikacija, način na koji razgovaramo i slušamo jedni druge osnovni je uslov za demokratsko djelovanje. Komunikativna kompetencija praktikuje se u svakodnevnom životu i mogu je naučiti i djeca i adolescenti svih uzrasta. Poznavanje sopstvenih osjećanja, potreba, interesovanja i mišljenja i njihovo izražavanje na jasan i korektan način, kao i pažljivo slušanje drugih bez predrasuda uzimajući u obzir različite perspektive, može nas spriječiti da se upustimo u nasilne i agresivne interakcije. Te kompetencije moraju se steći kao osnovni preduslov za život u demokratskom društvu. Kad roditelji komuniciraju sa svojom djecom, oni mogu da nauče da li se interesi, potrebe, osjećaji i mišljenja njihovih mališana poštuju i da li se oni osjećaju shvaćeno, prihvaćeno i cijenjeno kao osobe. Samo samouvjerena i snažna djeca mogu da se razviju u odgovorne i politički zrele građane. Vaš način komuniciranja sa djecom u svakodnevnim porodičnim situacijama snažno će uticati i ojačati njihovu ličnost i omogućiti im da postanu samopouzdani članovi demokratskog društva. Da li želite da znate kako to da radite?
Ova veb stranica nudi roditeljima korisne sugestije o tome kako da efikasno razgovaraju sa svojom djecom o raznim situacijama i problemima, na osnovu primjera i situacija iz svakodnevnog života sa mališanima, mladima i tinejdžerima, kako bi se poboljšale njihove demokratske kompetencije. Kliknite na slike ili ilustracije i proučite materijal koji ste dobili. Tom prilikom ćete procijeniti svoje komunikacijske sklonosti u raznim stvarnim situacijama. Izbor situacija u stvarnom životu izvršen je nakon konsultacije sa mnogim roditeljima. Nadamo se da ćete stečeni uvid moći da primijenite u svakodnevnim situacijama i sa svojom djecom.
Imajte na umu da svi imamo svoje svjetonazore, sisteme vrijednosti i odgoj zasnovane na društvenim i kulturnim normama i navikama koje smo sami iskusili. Stoga vam se neke od opisanih alternativa za aktivnosti mogu činiti neobičnim. Kad roditelji namjeravaju da unaprijede demokratske kompetencije svoje djece, oni ponekad moraju da budu spremni da isprobavaju neobične stvari. Dakle, prođite kroz materijal koristeći sopstvena sočiva i isprobajte predloge za koje osjećate da vam više odgovaraju. Dok idete dalje, možda ćete poželjeti da eksperimentišete sa novim, nepoznatim idejama, imajući u vidu da to nijesu samo naša djeca koja odrastaju i razvijaju se. Stav i vještina da se bude otvoren i prilagodljiv u svijetu koji se brzo menja, takođe, važna je kompetencija odraslih građana. Mi se mijenjamo zajedno sa svijetom oko nas.