Tajne istrage ugrožavaju povjerenje koje između roditelja i djece obično postoji. Potreba za ličnom privatnošću posebno raste tokom puberteta, a pretraživanje ličnih stvari vaše kćerke najverovatnije su razlog njene vrlo ljutite reakcije. Umjesto toga, ostanite smireni čak i kad vam je teško da to učinite. Prvo pokušajte da otkrijete da li je vaša kćerka zaista uzimala drogu. Jednostavno pitajte Sofiju direktno i suočite je sa svojim brigama u obliku ja-poruke.
Ako je vaša sumnja potvrđena, pokušajte da razjasnite da li to konzumiranje droga odražava maloljetničko daj-da-probam i testiranje granica. Ako je to slučaj, ne treba pretjerano reagovati, već jasno objasniti svoj stav i ukazati na opasnosti od upotrebe droga.
Ako Sofija više ne može da odoli drogama i ako njeno konzumiranje droga treba navodno da joj pomogne u rješavanju njenih ličnih problema, ona može da bude na putu ka zavisnosti.
Ako je to slučaj, treba da potražite stručnjaka (npr. ličnog ljekara ili stručnjaka iz lokalnog centra za prevenciju zavisnosti). Štaviše, važno je da uvjerite svoju kćerku u korisnost takve konsultacije. Takođe, moglo bi da bude korisno pružiti joj priliku da razgovara sa specijalistom licem u lice.
Apsolutno je neophodno da potražite stručnu pomoć ako:
- primjećujete da vašoj djeci prijeti opasnost da postanu kriminalci
- dolazi do incidenata
- škola prijeti isključivanjem
- škola ili poslodavac insistiraju na liječenju.
Ovdje možete pronaći savjete i predloge za razgovor o drogama…