Zajedničko uspostavljanje pravila
Living Democracy » Parents » TINEJDŽERI (13 – 18) » Korišćenje medija » Zajedničko uspostavljanje pravilaZajedničko uspostavljanje pravila2
Opšta zabrana upotrebe medija (interneta, televizije, pametnog telefona, itd.) nije preporučljiva, a vjerovatno – ni strogo primjenljiva. Mediji su dio naše svakodnevice i nude, pored rizika, i mnogo koristi, kao što su mogućnosti učenja, informisanja, kontakata sa prijateljima, igre i zabave, čime doprinose osnivanju naših demokratskih društava.
Stoga je važno da se dogovore zajednička pravila za upotrebu medija. Ova pravila navedena su u zajedničkom sporazumu koji je lako dostupan svima (npr. prikačen na vrata frižidera). Uključite svoje tinejdžere u raspravu o sljedećim temama. Pregovarajte o zajedničkom stavu i zabilježite ga u pisanom obliku. Moguće posljedice kršenja bilo kog pravila takođe bi trebalo da budu zabilježene u pisanom obliku. Kao i bilo koji drugi ugovor, i ovaj ugovor o medijima moraju da potpišu sve strane i treba da sadrži mjesto i datum.
Tačnije, kako bi izgledao takav ugovor? Ovdje ćete naći uzorak ugovora za upotrebu smart telefona.
U daljem tekstu pronaći ćete teme navedene u ugovoru i izvedene u uobičajenom obliku:
- Vremenski okvir: Koliko vremena provodite dnevno ili nedjeljno u korišćenju medija (posebno značajno za stariju djecu). Pokušajte da klasifikujete na sljedeći način, ako je moguće:
- Štampani mediji
- Surfovanje internetom
- Igranje (korišćenje interneta/sa elektronskim uređajima)
- Razgovaranje telefonom sa prijateljima/rođacima
- Čatovanje sa prijateljima/rođacima
- Gledanje filmova ili video zapisa
- Zaštita podataka:
- Uzdržite se od nepažljivog otkrivanja sopstvenih ličnih podataka.
- Privatne podatke, poput fotografija, prosljeđujte samo pouzdanim poznatim osobama.
Prvo, uvijek razmislite: hoćete li, moguće, kasnije biti uznemireni zbog njihovog
sadržaja? Ako nijeste sigurni, uzdržite se od objavljivanja/prenošenja takvih podataka. - Kreirajte i prenosite podatke o drugima (npr. fotografije, video zapise, itd.) samo uz
izričit pristanak tih osoba. - Uključite lokacijske usluge (npr. GPS), Bluetooth ili NFC (Near Field
Communication/komunikacija sa obližnjim poljem) samo po potrebi.
- Mobilni telefon:
- Pokrivanje troškova: Ko plaća, koliko i za šta?
- Instalacija i administracija aplikacija: ko je odgovoran?
- Otvorite kodove i podešavanja za zaštitu djece i mladih: instalirajte ih zajedno i povremeno provjerite da li su postavke još uvijek odgovarajuće.
- Dogovorite se o slobodnom vremenu i mjestu za korišćenje mobilnog telefona i poštujte institucije poput crkava, bolnica itd. etc.
- Internet:
- Koristite i često menjajte odgovarajuće lozinke.
- Kada koristite sadržaj koji potiče sa interneta razgovarajte o zaštiti intelektualne svojine sa svojim djetetom izrazima koji su u skladu sa godinama, kao i o tome kako se pravilno navode izvori u izradi domaćih zadataka i u prezentacijama.
- Redovno zajedno provjeravajte podešavanja za zaštitu privatnosti na servisu sa porukama i na društvenim mrežama.
- Pridržavajte se zakona o autorskim pravima: ne distribuirajte sadržaj poput muzike, video zapisa itd., koji se obično plaćaju.
- Internet prevare: Ako su vaša djeca nasjela na prevare (npr. slučajna kupovina ili pretplata), nemojte njih da krivite, već pokušajte da zajedno razjasnite situaciju.
- Neophodno je da se prethodno dobije odobrenje od roditelja za kupovinu i narudžbe.
- Video i TV:
- Opredjeljujte se za televizijske programe u skladu sa godinama.
- Nema gledanja televizije sa strane dok se rade domaći zadaci ili se obavljaju neke druge uobičajene aktivnosti poput jela ili razgovora.
- Gledajte TV programe i filmove zajedno kao uobičajenu aktivnost i dopustite svima da naizmjenično odlučuju koji programi će se gledati.
- Igre:
- Nove kompjuterske igre i zabave ne dobavljaju se bez prethodne roditeljske saglasnosti ili usklađenosti sa utvrđenim mjesečnim budžetom.
- Poštujte restrikcije vezane za starosno doba.
- Roditelji ne bi trebalo da jednostavno isključe onlajn igre svojih tinejdžera, a da im ne pruže mogućnost da ih sačuvaju.
- Održavajte adekvatnu jačinu zvuka.
- Igrajte zajedno.
- Roditelji moraju svojim tinejdžerima jasno reći: Ako vam se nešto čini čudnim, ili ako vas određeni sadržaj uznemirava, ako ste zbog nečega šokirani ili traumatizovani, ako se stidite ili ako vas nepoznata osoba pita za strogo lične podatke, molim vas da me slobodno kontaktirate u bilo koje vrijeme!