Kako započeti razgovor sa tinejdžerima

Living Democracy » Parents » TINEJDŽERI (13 – 18) » Korišćenje medija » Kako započeti razgovor sa tinejdžerima

< Back


 

Kako započeti razgovor sa tinejdžerima

Jedan od mogućih oblika komunikacije sa tinejdžerima jeste da ih uključite u rasprave o temama koje ih zanimaju. Umjesto da iskazujete svoje nezadovoljstvo elektronskim uređajima koje koriste vaš sin ili kćerka, zainteresujte se i pitajte ih u koju svrhu koriste te medije.

  • Za koju svrhu su vam potrebni laptop, tablet, pametni telefon?
  • Koje vrste komunikacionih kanala koristite?
  • Koje aplikacije koristite i za šta?
  • Možete li da mi pokažete kako se slike, tekstovi, videozapisi prenose i mijenjaju u različitim mrežama?

Uključite vašeg tinejdžera u diskusiju o upotrebi pojedinačnih medija. U tu svrhu, vi i vaše dijete možete odlučiti da vodite
a medijski dnevnik1 u dogovorenom vremenskom periodu.

  • Uporedite sopstvenu upotrebu medija sa upotrebom vaših tinejdžera. Ko koristi koji medij i u
    koju svrhu?
  • Kakav značaj imaju ovi mediji za obje strane?
  • Ko je zabrinut ili uznemiren i čime? Zašto?
  • Kakve želje imate vi i vaša djeca?
  • Pristanite na obostrano prihvatljiv medijski post ili odmor.

Vodeći medijski dnevnik, možete istovremeno da ojačate samoregulaciju svojih tinejdžera: Da li osjećate da gubim vrijeme, ili: Da li moje korišćenje medija unapređuje moju ličnost? Na kraju krajeva, glavni cilj medijskog obrazovanja sastoji se u učenju djece da usvoje promišljeno i svjesno korišćenje medija.

Koristite medije zajedno i na taj način uključite svoje sinove i kćeri u razgovor. Možete da razmotrite sljedeće mogućnosti:

  • Pažljivo proučite jednu od svojih omiljenih TV emisija, sapunica ili neku onlajn igru: kako rade njihovi kreatori? Šta imaju za cilj ti programi ili igre? Kako su predstavljeni glumci ili takmičari? Kako se na gledaoce može uticati? Da li se to događa otvoreno ili prikriveno? Koliko su stvarni “realiti programi”?
  • Zajedno koristite aplikacije sa pametnog telefona (npr. za digitalnu obradu slika, pravljenje video zapisa). Stvaranje nečeg smislenog i rad sa “sofisticiranim” igrama i aplikacijama dovodi do svjesnog načina rada sa pametnim telefonima i medijima uopšte (npr. kreiranje e-knjige, foto romana). Još jedan pozitivan efekat kao rezultat saradnje roditelja i djece u stvaranju digitalnog proizvoda jeste pojačano kritičko razumijevanje medijskih sadržaja. Ako iz ličnog iskustva znam kako se pravi film i kako se slike mijenjaju u “fotošopu” itd., imaću drugačiji pogled na ono što vidim na internetu.
  • Traganje za podacima na mreži: zajedno sa svojim tinejdžerima potražite informacije o sebi, poznanicima ili rođacima. Razgovarajte o tome što ste pronašli i šta bi te informacije mogle da znače za pojedince koji su u pitanju. Da li su prekršena prava na privatnost? Kako mogu da zaštitim sopstvenu privatnost? Kako bih želio/željela da se predstavim na internetu? Koje vrste informacija o sebi nikada ne bi trebalo da se nađu na internetu?