Dobrobit je osnovno ljudsko pravo. Zdrav kognitivni, emocionalni, bihevioralni, fizički i socijalni razvoj pojedinca ključni je cilj Svjetske zdravstvene organizacije (SZO. Eng.WHO). Nakon što zemlja ratifikuje Evropsku konvenciju o ljudskim pravima (EKLjP. Eng.ECHR) https://www.coe.int/en/web/conventions/full-list/-/conventions/treaty/005
i Konvenciju Ujedinjenih nacija o pravima djeteta (KPD. Eng.CRC) https://www.ohchr.org/EN/ProfessionalInterest/Pages/CRC.aspx, svi nastavnici, a posebno vi kao direktor škole, morate da budete svjesni implikacija koje ove dvije konvencije imaju. Pristup koji se zasniva na ljudskim pravima (PZLjP. Eng.HRBA) uključuje mogućnost upoznavanja i vrednovanja ljudskih prava u školskom okruženju. Jedno od tih osnovnih prava jeste pravo na život u zdravom tijelu. Zajedno sa svojim osobljem, VI odlučujete da li će učenici u vašoj školi dobiti potrebno znanje, vještine, socijalnu podršku i podsticaj u svom školskom okruženju, kako bi usvojili dugoročne obrasce ponašanja koji poboljšavaju zdravlje. Ovdje su uključena dva glavna područja koja su usko povezana jedno s drugim – fizička aktivnost (vidi dolje) i ishrana.
Korisni linkovi:
WHO 2012 project on Networking for Physical Activity (SZO 2012 projekat o umrežavanju za fizičke aktivnosti)
http://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_file/0005/175325/e96697.pdf?ua=1
http://www.teachhub.com/top-12-classroom-fitness-activities
http://www.activeacademics.org/
Kvalitetno fizičko vaspitanje (QPE). Smjernice za kreatore politike, 2015:
Svjetska anketa o školskom fizičkom vaspitanju, 2013
Povezanost između fizičke aktivnosti u školi, uključujući fizičko vaspitanje i akademskog postignuća. Odjeljenje za zdravstvo i socijalnu zaštitu Sjedinjenih država (U.S.) Centri za kontrolu i prevenciju bolesti, Nacionalni centar za prevenciju hroničnih bolesti i promociju zdravlja, Odjeljenje za adolescente i zdravlje u školama www.cdc.gov/HealthyYouth Revidirana verzija – jul 2010.
https://www.cdc.gov/healthyyouth/health_and_academics/pdf/pa-pe_paper.pdf