Procjena politike dobrobiti, bezbjednosti i zaštite u mojoj školi zasnovanoj na ljudskim pravima:

Living Democracy » Principals » LJUDSKA PRAVA U ŠKOLI » Procjena politike dobrobiti, bezbjednosti i zaštite u mojoj školi zasnovanoj na ljudskim pravima:

Svjesnost

Fizičko, mentalno i socijalno blagostanje međusobno su povezani ključni faktori za dobre rezultate učenja. Dobro fizičko zdravlje učenika podstiče upis (posebno za obrazovno ugroženije stanovništvo), smanjuje izostajanje sa nastave i ponavljanje razreda i unapređuje obrazovna postignuća. Što se tiče mentalnog zdravlja, to je više od odsustva mentalnih bolesti. Mentalno zdravlje je stanje blagostanja koje omogućava ljudima da ostvaruju svoje potencijale za učenje, da se nose sa normalnim stresom i ostanu povezani sa zajednicom i prijateljima, što zauzvrat doprinosi socijalnom blagostanju.

Pored povećanja mogućnosti i izbora u životu individue, promocija fizičkog i mentalnog zdravlja kao osnovna obrazovna funkcija pomaže učenicima da se pripreme za:

  • uspješno kretanje svojim obrazovnim putovanjem,
  • razvijanje otpornosti za suočavanje sa teškoćama,
  • razvijanje proaktivne sposobnosti za suočavanje sa fizičkim i mentalnim bolestima.

Štaviše, pruža im vještine i samopouzdanje da samostalno potraže pomoć za ranu intervenciju ako je potrebno.(https://www.education.vic.gov.au/school/teachers/health/mentalhealth/Pages/promoting-mental-health.aspx 21. avgusta 2020)

Iako vašu odgovornost za opštu dobrobit učenika nužno dijele i druge zainteresovane strane, škole svakodnevnom praksom moraju da pruže važne smjernice i pozitivan uticaj u mnogim domenima:

  1. Politike vezane za opštu dobrobit u školama pomažu da se učenicima obezbijedi sigurno i bezbjedno fizičko okruženje i pozitivno psihosocijalno okruženje, čime se proaktivno štite od povreda i nasilja, poput vršnjačkog nasilja, zlostavljanja ili seksualnog uznemiravanja.
  2. Obezbjeđivanje bezbjedne pijaće vode i sanitarnih prostorija kao prvi koraci u stvaranju zdravog školskog okruženja jačaju pozitivne higijenske navike i ponašanje. U svjetlu pandemijske krize COVID-19, svi znamo koliko je ovo važno. Vaša škola će se takođe truditi da obijezbedi odvojene sanitarne uslove i privatnost za djevojčice kao važan faktor koji doprinosi smanjenju izostanaka tokom i prije perioda menstruacije.
  3. Zdravstveno obrazovanje zasnovano na vještinama koje se fokusira na razvoj znanja, stavova, vrijednosti i relevantnih životnih vještina potrebnih za donošenje odgovarajućih, pozitivnih odluka, uspostavljanje cjeloživotnih zdravih praksi i smanjenje ranjivosti na zloupotrebu supstanci.
  4. U vašoj školi se održavaju adekvatni časovi fizičkog vaspitanja, što može imati pozitivan uticaj na fizičko zdravlje, samopoštovanje, kognitivnu funkciju i nivo stresa i anksioznosti vaših učenika.
  5. Školske zdravstvene i prehrambene usluge koje su pristupačne i sigurne i mogu se baviti problemima koji mogu biti prevladavajući i važni u kratkom ili dužem roku.
  6. Vaša škola ima za cilj poboljšanje sociopsihološkog razvoja učenika pružanjem sigurnog i podržavajućeg okruženja za učenje, uključujući situacije povezane sa školskim igranjem, vanškolskim aktivnostima i putovanjima između škole i kuće. Ova različita okruženja povezana sa školom imaju važan uticaj na to kako se učenici osjećaju prema odlasku u školu i na stvaranje optimalne socio-emocionalne atmosfere u kojoj se promoviše efikasno i efektivno učenje.
  7. Fizičko kažnjavanje učenika je zabranjeno u vašoj školi. U mnogim evropskim zemljama fizičko kažnjavanje u školama zabranjeno je kao neprihvatljivo i štetno za mentalno zdravlje i efikasno obrazovanje. Tjelesno kažnjavanje potiskuje nepoželjno ponašanje samo na kratak vremenski period, dok istovremeno stvara atmosferu straha ili srama. Takođe je povezano sa visokom stopom mentalnih problema, uključujući zloupotrebu supstanci kasnije u odraslom dobu. Sve je više dokaza da se disciplina uči iz ohrabrenja, kao i iz posledica koje su pravedno, snažno i jasno saopštene.

Priprema

Koje korake preduzeti?

  1. Formirajte tim sa kojim ćete raditi tokom cijelog procesa. Započnite zajedničkom raspravom o odgovarajućem pristupu i pregledajte listu pokazatelja.
    a. Izaberite one koji su važni za vašu školu.
    b. Dodajte pokazatelje za koje smatrate da nedostaju.
    c. Popunite obrazac sa desetak pokazatelja za koje smatrate da su važni. Obavezno odaberite neke od onih koji vam dobro idu i neke gdje vam je potreban dodatni razvoj.
  2.  Pripremite akcioni plan tima i vremenski okvir za prvu procjenu, što će biti polazna tačka za dalji razvoj. Uključite u vrednovanje:
    a. Učenike
    b. Nastavnike
    c. Ostalo školsko osoblje
    d. Roditelje
    e. Školski odbor
    f. Članove zajednice sa kojima možda sarađujete.
    g. …
  3. Razvijte akcioni plan i vremenski okvir. Neka obavezno uključuju
    a. Profil škole nakon prve procjene.
    b. Korake koje ćete preduzeti (u narednih 6 mjeseci).
    c. Drugu procjenu radi upoznavanja sa napredovanjem.

20 mogućih pokazatelja za procjenu zdravlja, sigurnosti i zaštite u vašoj školi:
  1. Školske zgrade i objekti su čisti, bezbjedni i redovno se održavaju.
  2. Čista i bezbjedna voda za piće dostupna je svim učenicima i školskom osoblju.
  3. Školske službe za hranu (ako postoje) obezbjeđuju sigurne i hranljive namirnice i poštuju sva higijenska pravila.
  4. Škola ima i sprovodi politike za pružanje bezbjednog fizičkog okruženja sa zaštitom od fizičkih i hemijskih rizika koji mogu ugroziti bezbjednost i zdravlje učenika i školskog osoblja.
  5. Škola ima i primjenjuje smjernice za obuku i ima kvalifikovane nastavnike za sprovođenje jednostavnih zdravstvenih intervencija u saradnji sa zdravstvenim radnicima i uključivanjem lokalne zajednice.
  6. Škola ima i sprovodi politike, programe i postupke osmišljene da identifikuju, spriječe i odgovore na nasilje, uznemiravanje, vršnjačko nasilje, zlostavljanje djece i zapostavljanje koje razumijju i znaju svi članovi školske zajednice.
  7. Škola ima i primjenjuje zdravstveno obrazovanje zasnovano na vještinama, uključujući sprečavanje rizičnog ponašanja u smislu zloupotrebe supstanci i HIV / AIDS-a.
  8. Škola ima politike koje omogućavaju trudnicama da ostanu upisane, kao i da ih podstiču da se vrate u školu nakon porođaja.
  9. Škola ima i sprovodi politike koje zabranjuju tjelesno kažnjavanje i promovišu nenasilno kažnjavanje kao prihvatljiv disciplinski postupak.
  10. Škola ima politike i procedure koje pomažu nastavnicima da se korektno i dosljedno nose sa agresijom i nasiljem.
  11. Nastavnici ne pribegavaju tjelesnim ili emocionalnim kaznama ili drugim agresivnim ponašanjima da bi disciplinovali učenike.
  12. Pravila školske discipline su praktična i jasna svima.
  13. Škola ima kodeks ponašanja koji definiše kako se od učenika očekuje da se ponašaju.
  14. Škola ima i sprovodi prihvatljive politike o sigurnoj upotrebi Interneta, društvenih medija i srodnih IKT tehnologija.
  15. Učenici i nastavnici se osjećaju sigurno u školi.
  16. Školsko osoblje podstiče učenike da brinu jedni o drugima.
  17. Učenici su sigurni da će dobiti pomoć i podršku kada im zatreba.
  18. Škola integriše zdravstveno obrazovanje zasnovano na [životnim] vještinama u svoj nastavni plan i program. Učenici uče predmete i vještine koje mogu biti korisne u stvarnom životu u njihovom mjestu.
  19. Programi životnih vještina prilagođeni su lokalnim socio-kulturnim normama, vrijednostima i vjerskim uvjerenjima.
  20. Roditelji imaju priliku da razgovaraju o školskim politikama i kodeksima ponašanja i pozvani su da daju svoj doprinos školskom procesu donošenja odluka.

Aktivnost

Kao tim, odaberite 10 pokazatelja sa liste.

Odabrani pokazatelji za zdravlje, sigurnost i zaštitu Status ovog pokazatelja u mojoj školi od 1 do 10. Koraci koje treba preduzeti (sakupljaju ih diskusioni timovi).
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.

 

  1. Na osnovu gore navedene liste, pripremite radne listove ili flipčart-ove koji će biti dati svim zainteresovanim stranama uključenim u proces vrednovanja.
  2. Formirajte okrugle stolove sa različitim zainteresovanim stranama (učenicima, nastavnicima, članovima školskog osoblja, roditeljima, članovima odbora itd.). Potonji se mogu sastati povodom velikog školskog događaja ili zakazanih sastanaka, u zavisnosti od njihove dostupnosti.
  3. Zamolite ih da razgovaraju o svojoj procjeni i komentarima.
  4. Zadajte im da iznesu predloge za poboljšanje.
  5. Prikupite sve komentare i predloge u svom timu.
  6. Osmislite jasan i efikasan master plan za narednih 6 do 12 mjeseci.
  7. Izvijestite o master planu sve uključene učesnike.
  8. Planirajte sljedeći period vrednovanja (transparentnost je na prvom mjestu!).