Da bi se sačinilo i distribuiralo efikasno saopštenje za štampu, važno je znati interesovanja primalaca kojima je namijenjeno. Takođe, da poruka bude što lakša i ugodnija za čitanje. Ako poruku prilagodite interesovanjima čitalaca, mnoge stvari činite sasvim ispravno.
Prvo važne stvari
Prije nego što se članak koji je poslan u novine objavi, neophodno ga je jezički urediti, redukovati informacije ukoliko je potrebno ili moguće, naročito na kraju teksta. Zato pisanje medijskog saopštenja zahtijeva deduktivni pristup u okviru kojeg su važne informacije navedene na samom početku. Ovaj postupak poznat je kao “obrnuta piramida”. Glavnina je u središtu poruke – trebalo bi da bude sažeta i da odgovori na šest osnovnih pitanja: ko, šta, zašto, kako, kada i gdje.
Duži tekstovi sa podnaslovima
Izjave za medije biće uspješne ako se pridržavaju novinarske prakse. Ona uključuje, na primjer, podnaslove u stupcima teksta. Da bi se prilagodilo novinarskoj praksi, tekstovi za štampu pišu se objektivno i u trećem licu. Samoprocjenu, superlative ili reklamiranje treba izostaviti.
Pokažite vrijednost vijesti
Svrha medija jeste da svoju publiku informišu o nečem novom. Stoga se suzdržite od slanja velikog broja poruka, već im pružite suštinske informacije onda kada zaista imate šta da kažete. Pišite jasno, izbjegavajte strane riječi i terminologiju, ako je moguće. Impresionirajte činjenicama. Dodajte iznenađujuće misli.
Kratko predstavite školu
Lokacija, veličina, specijalni profil
Navedite kontakt osobu
Ime i prezime
Funkcija
Adresa
Telefon
Imejl
veb sajt
Tekst vijesti – moja kontrolna lista: |
---|
Da li je moj tekst jasan i sveobuhvatan?
|
Da li je tekst vijesti koju šaljem jedinstven, informativan i relevantan za moju publiku (koja publika)?
|
Da li se pozicioniram kao vodeći izvor (dijeleći svoje lične stavove o trenutno relevantnim vijestima o događaju)?
|
Da li pokazujem relevantnost teme – sada i u budućnosti?
|
Da li sam koristio/koristila citate ljudi koji su bili umiješani u događaj?
|