Kontroverzne teme u predmetnim planovina i programima: Rukovođenje diskusijom
Living Democracy » Principals » KONTROVERZNE TEME » Kontroverze u nastavnom planu i programu » Kontroverzne teme u predmetnim planovina i programima: Rukovođenje diskusijomKako predstavljate kontroverze za diskusiju u učionici? Nije dovoljno ako se samo traži od učenika da se opredijele i iznose argumente za ili protiv. Treba imati u vidu težinu problema ili nedostatak informacija o njima.
´SLAŽEM SE’, ‘NE SLAŽEM SE’, ‘NE ZNAM´
Označite tri zida učionice natpisima: ‘SLAŽEM SE’, ‘NE SLAŽEM SE’ i ‘NE ZNAM’. Pročitajte izjavu o kontroverznom pitanju, na primjer: “Pogrešno je jesti meso”. Zamolite učenike da sami razmisle o izjavi i pođu do natpisa na zidu koji najbolje odražava njihovo mišljenje, tj. da li se slažu ili ne slažu sa tim ili ne znaju šta da o tome misle. Ponovo rasporedite stolice i stolove tako da učenici sjede u redovima uz zidove na kojima se nalaze natpisi koje su odabrali. Pojedinci koji su odabrali natpise ‘SLAŽEM SE’ i ‘NE SLAŽEM SE’ treba da budu okrenuti jedni prema drugima, a pojedinci koji su odabrali natpis ‘NE ZNAM’ da budu između njih. Dajte učenicima mogućnost da izraze svoje mišljenje i da o njemu diskutuju naizmjenično, tako što samo po jedna osoba govori i to sljedećim redom:
- Grupa ‘SLAŽEM SE’ izlaže svoje argumente onima koji su u grupi ‘NE SLAŽEM SE’.
- Grupa ‘NE SLAŽEM SE’ upućuje svoje kontraargumente grupi ‘SLAŽEM SE’.
- ‘SLAŽEM SE’ i ‘NE SLAŽEM SE’ međusobno razmjenjuju argumente.
- Grupa ‘NE ZNAM’ izražava sopstveno mišljenje o tom pitanju koliko god da su zbunjeni i imaju priliku da postavljaju pitanja grupama ‘SLAŽEM SE’i ‘NE SLAŽEM SE’.
- ‘SLAŽEM SE’, ‘NE SLAŽEM SE’ i ‘NE ZNAM’ razmjenjuju argumente i pitanja.
Ova vrsta aktivnosti zahtijeva najmanje sat i po, a možda i više. U zaključnoj diskusiji možda biste željeli da zamolite učenike da razmisle o stanju njihovih stavova nakon vježbe, da identifikuju najistaknutije tačke u raspravi ili da razmotre kako detaljnije istražiti to pitanje.