Metodi – rješavanje konflikata, svjetski kafe, forum za deliberaciju

Living Democracy » Principals » PARTICIPACIJA » AKCIJA » Metodi – rješavanje konflikata, svjetski kafe, forum za deliberaciju
Rješavanje konflikata:

Sukobe između osoba ili grupa osoba treba rješavati na sistematski način. Oni nude važne mogućnosti učenja o demokratskom građanstvu, jer učenici mogu da nauče da sukobi pripadaju društvenom životu, ali da mogu da se riješe uzimajući u obzir interese obiju strana.

Standardni postupak rješavanja sukoba (obično se primenjuje kod učenika):

  1. Cijela grupa dobija odobrenje suprotstavljenih strana da riješe njihov sukob.
  2. Sukob opisuje svaka osoba koja je u sukob uključena.
  3. Konflikt se analizira i razjašnjavaju se interesi i potrebe.
  4. Grupa pokušava da prebaci perspektive i pokazuje empatiju sa svim stranama u sukobu.
  5. Grupa traži rješenja (npr. kroz bujicu ideja)
  6. Osobe uključene u sukob razmatraju rješenja (korisna, ostvariva) i neka biraju.
  7. Osobe uključene u sukob postižu sporazum.
  8. Osobe uključene u sukob (zajedno uz pomoć grupe) planiraju kako da sprovedu sporazum (ko, šta, kada, kako).
Svjetski kafe:

Svjetski kafe je metod za vođenje dijaloga sa velikim grupama i može biti koristan za različite potrebe. Ovaj metod je pogodan za rješavanje teških problema ili odgovaranje na složena pitanja istovremeno sa mnogo učesnika. Podstiče upotrebu kolektivne inteligencije i podržava izražavanje različitih mišljenja, ideja ili rješenja. Veb lokacija (www.theworldcafe.compruža vam sve potrebne informacije o metodu.

Forum za deliberaciju:

Ovaj metod se pokazao veoma pogodnim za učenike, ali može se primijeniti i kod odraslih. Njegov cilj je razvijanje dubokog razumijevanja problema i ilustracija potencijalne promjene stavova nakon rasprave. Prvo, predajete kratak upitnik (obično zatvorena pitanja) pitajući ih o njihovim stavovima o pitanju o kojem je riječ, npr. integracija izbjeglica. U drugom koraku, učesnici dobijaju dobro izbalansirane informacije o toj problematici. Na plenarnom zasijedanju (treći korak), različiti stručnjaci i interesne grupe iz školske zajednice mogu da budu pozvani da učesnicima iznesu svoje argumente i stavove. Četvrti korak: učesnici su podijeljeni u različite grupe i formulišu pitanja koja postavljaju političarima iz različitih stranaka. Peti korak: na drugom plenarnom zasijedanju političari mogu da reaguju na postavljena pitanja u zadanom roku. Na kraju, svaki učesnik ponovo ispunjava upitnik sa početka aktivnosti. Upitnici su anonimni, ali označeni šifrom. Na ovaj način moguće je pokazati promjene u stavu ljudi.

Napomena:

Ako ne uspijete da organizujete neki korak, recimo da pozovete stručnjake ili političare, možete ga preskočiti ili promijeniti, na primjer stručnjake zamijenite nekim od učesnika. Te učesnike treba detaljno informisati o predmetu, ili će oni zauzeti stav određene interesne grupe.

Izvori: www.theworldcafe.com