Razvoj u domenu obrazovanja u školi odražava savremene izazove u društvu, kao što su inkluzija, integracija emigranata, obrazovanje za demokratiju i ljudska prava, suočavanje sa globalnom konkurencijom i sprovođenje projekata obrazovne reforme.
Tradicionalni paternalistički uzor školskog direktora je prevaziđen. Kao usamljeni borac i donosilac odluka, rukovodilac škole ne može da drži korak sa takvim izazovima i promjenama. Složenost i dinamika društvenog, ekonomskog i političkog razvoja zahtijevaju saradnju i učešće svih zainteresovanih strana i članova zajednice, kako na školskom tako i na državnom nivou.
Stoga vaš uspjeh kao direktora škole zavisi od vaše školske zajednice – spremnosti vašeg osoblja, učenika i roditelja da sarađuju i prihvataju odgovornost. Kao direktor, vi radite u mreži koja uključuje lokalnu zajednicu, medije, donatore, školske organe i druge škole, a vaš angažman, bilo da je u školi ili izvan nje, zahtijeva vještu komunikaciju i saradnju. Niko ne dovodi u pitanje vašu poziciju i odgovornost kao rukovodioca škole. Naprotiv, vaša je uloga važnija nego ikad. Sada, takođe, imate zadatak da delegirate odgovornost, da koordinirate školske razvojne projekte, da istražujete ograničenja i mogućnosti u zakonskom okviru i da djelujete kao uzor vašim nastavnicima i učenicima.
Demokratsko školsko rukovodstvo kao holistički školski pristup podržava vas u vašoj proširenoj ulozi i odgovornosti. Demokratsko rukovodstvo u školama pruža svim zainteresovanim stranama mogućnost da razmjenjuju svoju stručnost i preuzimaju odgovornost. Dakle, podjela tereta pomaže vama, rukovodiocu škole. Proširena odgovornost, međutim, povlači veću participaciju i obrnuto. Demokratsko školsko rukovodstvo jeste, u značajnoj mjeri, zajedničko upravljanje školom i odlučivanje.
Demokratsko rukovodstvo škole daleko prevazilazi prava i odgovornosti definisane u formalnom okviru školskih zakona. Njegovi neformalni “mekani” elementi podstiču način razmišljanja, življenja i zajedničkog rada – demokratska školska kultura. Škola je prva ustanova u koju učenici ulaze u svom životu, a demokratska kultura unutar ove institucije obrazovaće ih o demokratskom građanstvu i ljudskim pravima. Demokratska školska kultura najvredniji je doprinos koji škola može da pruži održivosti demokratije i ljudskih prava i u društvu i na državnom nivou. Stoga demokratsko školsko rukovodstvo nudi vašim učenicima jedinstvenu mogućnost učenja – da u ranoj mladosti praktikuju elemente demokratskog građanstva i stiču iskustvo putem učenja koje odgovara njihovom uzrastu i mogućnostima razumijevanja.
Ova sekvenca istražuje demokratsko rukovođenje školom uklopljeno u demokratsku školsku kulturu i zamišljeno kao holistički školski pristup, kroz četiri teme. Tema 1, Demokratski stil rukovođenja školom, fokusira se na vašu ulogu demokratskog školskog rukovodioca i timskog igrača. Tema 2 predstavlja model Kompetencija za demokratsku kulturu Savjeta Evrope. Ove kompetencije uključuju stavove, vrijednosti, vještine, znanje i razumijevanje koji doprinose kulturi demokratije. To pokreće pitanje kako se ove kompetencije mogu steći praktičnim iskustvom. Tema 3 razmatra Demokratsko rukovodstvo škole kao cjelokupni školski pristup i pokazuje kako to funkcioniše u praksi. Tema 4, Disciplina kroz odgovornost fokusira se na osjetljivo pitanje učeničke discipline u školi. Zastupa se stanovište da se podsticanjem učenika da preuzmu odgovornost za svoju školu postiže mnogo više od pokušaja primjene discipline silom i strahom.