Zajedničko odlučivanje podstiče odgovornost i osjećaj vlasništva
Living Democracy » Principals » RUKOVOĐENJE » Disciplina kroz odgovornost » Zajedničko odlučivanje podstiče odgovornost i osjećaj vlasništvaNijedna grupa ili institucija ne može funkcionisati bez reda i zajedničkog poštovanja njenih pravila, niti može biti demokratska (vidi: Preispitivanje discipline i reda sa demokratskog stanovišta, http://www.living-democracy.com/me/textbooks/volume-1/part-2/unit-1/chapter-2/lesson-5/). Održavanje discipline ili poštovanje pravila i reda stoga je ključno pitanje u svakoj školi. Ako se disciplina održava kroz demokratsko rukovođenje školom, učenici mogu mnogo da nauče o demokratskom građanstvu.
Demokratsko rukovođenje školom preusmjerava fokus sa kontrole na povjerenje (vidi Svjesnost radni list 4.1). Uključivanjem učenika u proces usvajanja školskih pravila, demokratsko rukovođenje školom može podstaći učenike da se sa tim poistovjete, umjesto da se nevoljno pridržavaju pravila škole. (Vidi Demokratsko upravljanje školama, izdanje Savjeta Evrope 2007, str. 60 ff.
Uključivanje učenika u izradu školskih pravila
Veoma često učenici raspravljaju i usvajaju pravila u svojim razrednim zajednicama. Učenici kroz iskustvo uče da su pravila neophodna za rješavanje problema koji nastaju zbog ponašanja u učionici. Takođe, nauče da poštuju zakone i pisana pravila, bez obzira da li se slažu sa njima ili ne, jer su usvojeni većinom glasova. Učestvujući u kreiranju pravila za svoj razred ili školu, učenici shvataju njihovu svrhu i namjeru i tako se identifikuju sa rezultatima. “Učenici su pravi stručnjaci u tome kako bi školska pravila trebalo da izgledaju da bi bila realna i da ih je lako slijediti.” (Demokratsko upravljanje školama, str. 64)
Vol. 2 u ODG/OLjP priručnik za nastavnike nudi plan časa o utvrđivanju pravila u nastavi (vidi https://www.living-democracy.com/me/textbooks/volume-2/unit-5/), lekcija 3 i 4), a naslovna slika priručnika naglašava ideju škole kao demokratske mikro zajednice koja donosi svoja pravila. Zanimljivo je napomenuti da kada učenici preuzimaju vlast nad odlučivanjem u školi, oni obično predlažu strožije sankcije od odraslih, na primjer, kada se radi o onima koji često kasne ili o remećenju rada u učionici. Oni mogu da nauče mnogo o pravičnosti kao elementarnom principu pravde, što znači da kazna ne smije biti previše blaga ili prestroga, zavisno od prekršaja i lekcije koju želimo da nauči kako dotični učenik, tako i zajednica u cjelini.
Kao direktor škole, trebalo bi da budete informisani o takvim inicijativama bez uplitanja sve dok su usvojena pravila na nivou razreda u skladu sa školskim zakonodavstvom i školskim pravilima.