Kompetencije za demokratsku kulturu (KDK) – razvojna perspektiva škole i društva
Living Democracy » Principals » RUKOVOĐENJE » Kompetencije za demokratsku kulturu » Kompetencije za demokratsku kulturu (KDK) – razvojna perspektiva škole i društvaDemokratske institucije zavise od saglasnosti i podrške građana. Institucionalni okviri ne mogu opstati ako ih ljudi kojima služe odbace ili im se suprotstave ili nijesu u mogućnosti da učestvuju u njima. Stoga je demokratska kultura od suštinskog značaja za demokratske zemlje, a škole su mjesto gdje mladi građani mogu da uče, vježbaju i razumiju šta je, zapravo, demokratska kultura.
“Demokratska kultura” je nejasan pojam i stoga je težak za formulisanje praktičarima. Projekat koji je pokrenuo Savjet Evrope (2014–2017) pokušao je da riješi ovaj problem razvijanjem modela kompetencija za opisivanje različitih dimenzija demokratske kulture i preciziranje kompetencija koje doprinose demokratskom kulturnom identitetu osobe.
Model kompetencija Savjeta Evrope, Kompetencije za demokratsku kulturu, uključuje četiri dimenzije – vrijednosti, stavove, vještine i znanje i razumijevanje. Izraz “kompetentnost” definisan je kao “sposobnost osobe da se mobiliše i primijeni relevantne vrijednosti, stavove, vještine, znanja i/ili razumijevanje da na odgovarajući i efikasan način odgovori na zahtjeve, izazove i mogućnosti … u datom kontekstu” (Kompetencije za demokratsku kulturuc cultur, str. 23).
Model kompetencija za demokratsku kulturu usvojio je Komitet ministara u Savjetu Evrope, čime je odobrio njegovo korišćenje u svim obrazovnim institucijama u Evropi.
Demokratska školska zajednica može pružiti model demokratske kulture. U tom kontekstu, vaši učenici imaju priliku da steknu kompetencije demokratske kulture kroz iskustvo i praksu. Vi kao rukovodilac škole i vaši nastavnici uzori ste koji učenicima demonstriraju obrasce ponašanja i kompetencije koje promovišu, ili ne promovišu, demokratsku kulturu u vašoj školi. Zbog toga je važno da vi i vaše osoblje razmislite o porukama koje prenosite svojim ponašanjem. Gore navedeni model kompetencija za demokratsku kulturu može da posluži kao smjernica.
Model Savjeta Evrope za demokratsku kulturu uključuje sljedeće kompetencije:
Vrijednosti
- Vrednovanje ljudskog dostojanstva i ljudskih prava
- Vrednovanje kulturne raznolikosti
- Vrednovanje demokratije, pravde, pravičnosti, jednakosti i vladavine zakona
Stavovi
- Otvorenost prema drugim kulturama i drugim vjerovanjima, pogledima na svijet i praksama
- Poštovanje
- Građanska osviješćenost
- Odgovornost
- Samoefikasnost
- Tolerancija različitosti
Vještine
- Vještine autonomnog učenja
- Vještina analitičkog i kritičkog mišljenja
- Vještine slušanja i zapažanja
- Empatija
- Fleksibilnost i prilagodljivost
- Jezičke, komunikativne i višejezične vještine
- Vještine saradnje
- Vještine rješavanja konflikta
Znanje i kritičko razumijevanje
- Znanje i kritičko razumijevanje sebe
- Znanje i kritičko razumijevanje jezika i komunikacije
- Poznavanje i kritičko razumijevanje svijeta
Ovaj skup kompetencija za demokratsku kulturu služi kao referentni okvir koji koristimo u svim sekvencama za direktore škola na ovoj veb stranici.