Povezivanje lekcija sa stvarnim svijetom
Living Democracy » Principals » UČENJE » Priprema » Povezivanje lekcija sa stvarnim svijetomVoditi školu je zahtjevan zadatak za direktora koji traži da imate jasnu predstavu o vašim ključnim institucionalnim ciljevima. Postoje dobri načini za povezivanje različitih pitanja i malih koraka poput djelova slagalice u jednu veliku sliku. Vizija ove velike slike često će vam pomoći da budete spremni za iznenađenja, uglavnom nepoželjna, prije nego što se ona dogode.
“Demokratska participacija učenika treba da bude ograničena na učeničke savjete i bavljenje aktivnostima u školi, ali ne i u učionici. Lekcije su isuviše važne da bi se učenici u njih miješali.”
Ovo gledište je uobičajeno u školama, a ljudi koji tako rezonuju očekuju da učenici jednostavno “stanu pred rudu”, poštujući školska pravila i naredbe osoblja. S druge strane, očekujemo da se učenici pripreme za svoju ulogu odraslih građana u demokratskoj zajednici. Da li zaista vjerujemo da će se učenici na neki način razviti u demokratske građane sami od sebe, jednostavnim pohađanjem škole nekoliko godina?
“Da li će mi ovo ikada u životu trebati – tamo u stvarnom svijetu? Zašto mi je to potrebno?” Pitanja poput ovih upućuju na jaz između vremena koje učenici provode u razredu i van razreda. Učenici neće biti zadovoljni argumentom da je lekcija korisna zato što postoji u predmetnom programu ili zato što nastavnik tako kaže ili zato što ih priprema za ispite. Umjesto toga, ova pitanja podsjećaju nastavnike da promišljaju kako da riješe problem: prije svega, trebalo bi da budu u stanju da objasne svoj izbor tema i ciljeva učenja, imajući na umu da nešto postaje zanimljivo ako je povezano sa stvarnim životom i onim što učenici već znaju.
Ako želite da razgovarate o ovoj temi sa svojim nastavnicima, ovi materijali će vam pomoći:
Nastavnici mogu preduzeti male korake ako žele da odgovore na učeničke potrebe tokom učenja, a trebalo bi da ih preduzmu: http://living-democracy.com/me/textbooks/volume-1/part-2/unit-1/chapter-2/lesson-7/
Nastavnici koji žele da razmisle o svom didaktičkom izboru naći će podršku ovdje:
http://living-democracy.com/me/textbooks/volume-1/part-2/unit-2/
Demokratsko građanstvo može se naučiti u školi kroz iskustvo i promišljanje. Obrazovanje za demokratsko građanstvo i ljudska prava (ODG/OLjP), kao tema u razredu i holistički školski pristup, pokazuje mnogo načina na koji se teme lekcija mogu povezati sa stvarnim svijetom, a posebno sa životom u školi. ODG/OLjP sugeriše različite puteve koji odgovaraju različitim stilovima nastave. Za nastavnike koji više vole časove sa nastavnikom u centru, ODG/OLjP nudi vježbe o određenim temama i primjere povezane sa iskustvom učenika. Nastavnici zainteresovani za modele kooperativnog učenja i učenja zasnovanog na zadacima naći će obilje materijala u priručnicima za ODG/OLjP (http://living-democracy.com/me/teachers/).