Lekcija 1: Pripremamo izložbu

Living Democracy » Textbooks » Odrastati u demokratiji » NASTAVNA JEDINICA 9: MEDIJI – Mediji u upotrebi: Da mogu – bih! » Lekcija 1: Pripremamo izložbu

Stari i novi medijski uređaji ­- šta smo otkrili?

Vaspitno-obrazovni ciljevi Učenici shvataju da je važno razumjeti tehničke detalje medijskih uređaja i da je potrebno da se tome posveti neko vrijeme. Pripremaju izložbu vlastitih, ali i školskih uređaja.
Nastavni zadaci Koristeći uređaj s kojim nijesu upoznati, učenici pokušavaju opisati taj uređaj i način na koji on radi. Sakupljaju i opisuju razne medijske uređaje i pripremaju razrednu izložbu.
Nastavni materijali Medijski uređaji (poput kamera, itd.), radni list.
Metodi Razgovori, grupni rad, domaći zadatak.

Opis lekcije

Kako bi učenici postali svjesni teme, nastavnik bi trebalo da donijese medijski uređaj u školu (poput foto aparata, projektora za slajdove, računara, video kamere, mobilnog telefona, stare filmske kamere, diktafona). Uputstva za korišćenje uređaja takođe će biti potrebna, ali nastavnik ih ne bi smio učiniti dostupnima na samom početku.

Na početku ove lekcije, uređaj je položen na stolu koji se nalazi u sredini učionice. Učenici dobijaju zadatak da objasne kako foto aparat ili drugi uređaj funkcioniše, iako nijesu s njime upoznati. To rade tako što će napraviti crtež foto aparata (na primjer) na kojem su označili sve vidljive dijelove i tastere (na način kako je to prikazano na slici dolje). Vrlo je važno da učenici nacrtaju dijelove s kojima nijesu upoznati. Trebalo bi da napišu šta misle za šta se koriste ti dijelovi.

Vizualni prikaz učeničkog crteža za nastavnika:

006_camera

Legenda:

1: sočiva

2: objektiv

3: nepoznato

4: kutija

5: …

6: …

Što je uređaj komplikovaniji, to će teže biti ispuniti zadatak. Važno je da se učenici ne boje da to učine. Ne postoji tačno i pogrešno. Učenici moraju postati svjesni da takav uređaj pruža mnogo različitih mogućnosti i da s razlogom treba da ih upoznaju.

Varijacija:

Moguće je kopirati crtež zajedno s legendom na slajdu radi zajedničke prezentacije.

Nastavnik potom daje grupi učenika uputstvo za upotrebu tog medijskog uređaja (ako želi, može to učiniti i dan prije, pri čemu ne obavještava razred o tome). Zavisno od konkretnog uređaja, može biti skoro nemoguće opisati ga i upoznati se s njegovim funkcijama. To nije važno u ovom trenutku, jer ovo je samo uvod.

Sljedeće, nastavnik objašnjava ciljeve i postupak cijele lekcije:

  • Organizovanje izložbe medijskih uređaja koji su donešeni od kuće ili iz škole (Lekcija 2).
  • Upoznavanje sa jednim od uređaja, njegovim funkcijama i mogućnostima i njegovo prestavljanje drugovima iz razreda (Lekcija 3 – plus dodatne lekcije zavisno od broja uređaja).
  • Kad su uređaji proučeni, razred odlučuje o medijskom djelu (film, audio priča, izložba slika, foto priča, itd.) i razvija preliminarni vremenski okvir (Lekcija 4).

Na kraju lekcije, nastavnik bi trebalo da sakupi sve ideje učenika i dadne jasna uputstva kako da prikažu uređaje u učionici. Nastavnik bi trebalo da učenicima podijeli predloške za opis uređaja (radni list).

Bilješka: Uređaji koji pripadaju školi takođe bi trebalo da budu dio izložbe. Učenici koji ništa nijesu donijeli u školu ili učenici koji imaju dodatno vrijeme trebalo bi da pripreme opis školskih uređaja i da ih donesu na izložbu.