NASTAVNA JEDINICA 8: Pravila i propisi

Living Democracy » Textbooks » Živjeti u demokratiji » Četvrti dio: Moć i autoritet » NASTAVNA JEDINICA 8: Pravila i propisi

Kakva pravila društvu trebaju?

ID_5599

Zakoni određene vrste neophodni su za efikasno i pravedno upravljanje bilo kojim društvom. Zakon važi u svakoj situaciji, za sve članove jedne zajednice, odnosno zemlje, iako postoje određene grupacije, kao što su djeca, na koje se neki zakoni ne odnose sve dok ne dostignu određeno starosno doba.

Jedna od mogućih podjela zakona, odnosno prava, jeste podjela na građansko i na krivično pravo. Građansko pravo predstavlja jedan od načina rješavanja sporova između pojedinaca i grupa ljudi. Krivično pravo reguliše onu vrstu ponašanja za koju vlasti smatraju da je treba suzbiti ili spriječiti.

Međutim, ni jedan zakon nije savršen. Zakone donose ljudi, te ih je ponekad potrebno izmijeniti. Zakon može biti zastario, nedjelotvoran ili jednostavno nepravedan prema određenim kategorijama stanovništva.

Zakon se ne može razdvojiti od politike. Na kraju krajeva, zakoni se i donose i mijenjaju u okviru jednog političkog sistema. Za demokratske političke sisteme važno je da svi građani imaju jednaku mogućnost odlučivanja kad su zakoni u pitanju. Takođe je veoma značajno da zakon važi jednako za sve građane i da niko nije iznad zakona. Taj koncept ponekad se naziva vladavina prava ili pravna država.

Konačno, zakoni bi trebalo da budu u skladu s ljudskim pravima. Ovo je izuzetno važno kako bi zakoni bili pravični i da se ne bi zloupotrebljavali kao sredstvo ugnjetavanja ili diktature. Većina demokratskih sistema se, stoga, oslanja na pisane ustave koji daju okvir ljudskih prava, a koji je iznad zakona neke države. Neke države takođe su osnovale ustavne sudove koji odlučuju jesu li zakoni u skladu s ustavom ili ne.

Učenje za obrazovanje o demokratiji i ljudskim pravima

Kroz ovaj niz lekcija učenici će:

  • steći nova znanja o konceptu zakona i njegovog značaja za demokratsko društvo;
  • shvatiti da osnovna svrha zakona jeste da pomaže građanima i štiti društvo;
  • steći veće poštovanje za ideju vladavine prava;
  • saznati nešto više o pravnom sistemu svoje države.

NASTAVNA JEDINICA 8: Pravila i propisi

Kakva pravila društvu trebaju?

Naslov lekcije Obrazovni ciljevi Učenički zadaci Sredstva Metodi

Lekcija 1:

Dobar zakon – loš zakon

Steći nova znanja i shvatiti značaj faktora koji predstavljaju kriterijume za određivanje valjanosti zakona. Razgovarati o školskim propisima i utvrditi šta predstavlja dobar školski propis. Raspravljati o zakonima i odrediti šta čini dobar zakon. Kritički ispitati određenu pravnu oblast u zemlji, na primjer propise o konzumiranju alkohola. Predložiti i argumentovati neki novi školski propis ili novi zakon.

Po dvije kartice za svakog učenika – jedna sa oznakom „A“, a druga sa oznakom „B“. Radni list – Propisi o alkoholu u našoj zemlji. Flomasteri i veliki list papira za svaku grupu od 4 do 6 učenika.

Flip chart ili veliki list papira za izložbu u razredu.

Rad u manjim grupama i diskusija u kojoj učestvuje cijeli razred.

Lekcija 2:

U kom starosnom dobu?

Razmotriti kako se zakon primjenjuje na mlade ljude. Ispitati koje je zakonom određeno starosno doba od kojeg mladi mogu početi da participiraju u raznim aktivnostima odraslih. Razmotriti koliko su važeći zakoni adekvatni kada su u pitanju mladi. Tri velika znaka  s oznakom „A”, “B” i “C” postavljena na tri različita zida učionice. Kopije radnog lista za učenike 8.1 – jedan za svaka dva učenika. Flomasteri i veliki list papira za svaku grupu od 4 do 6 učenika. Rad u paru. Rad u manjim grupama i diskusija u kojoj učestvuje cijeli razred.

Lekcija 3:

Vi donosite zakon

Razmotriti pitanje da li bi mladi ljudi koji su prekršili zakon trebalo da budu kažnjeni  i, ako bi, kako. Razmotriti različite faktore koji određuju šta predstavlja pravičnu kaznu za krivično djelo. Kopija priče i dodatne informacije za nastavnika. Rad u manjim grupama i diskusija u kojoj učestvuje cijeli razred.

Lekcija 4:

Pravila predočavanja dokaza

Shvatiti princip predočavanja dokaza na sudu. Razmotriti koju bi vrstu dokaza trebalo priznavati na sudu i kakve dokaze ne bi trebalo koristiti. Kartice za raspravu (radni list za učenike 8.2) za svaku grupu od 4 do 6 učenika. Rad u manjim grupama i diskusija u kojoj učestvuje cijeli razred.