Vježba 2.3. – Filozofija života

Living Democracy » Textbooks » Podučavati demokratiju » Poglavlje 2 – Pojašnjavanje vrijednosti » Vježba 2.3. – Filozofija života
Obrazovni ciljevi Učenici razumiju da vrijednosti imaju različite praktične implikacije.
Materijali Popis različitih načina života na plakatu ili na tabli.

Postupak

  1. Učenici ocjenjuju načine života prema sljedećoj skali:
    7 – Jako mi se sviđa
    6 – Sviđa mi se
    5 – Prilično mi se sviđa
    4 – Svejedno mi je
    3 – Nije mi stalo do njega
    2 – Ne sviđa mi se
    1 – Uopšte mi se ne sviđa.
  2. Nastavnik traži od učenika da uporede rezultate u parovima ili u grupama od tri ili četiri.

Dodatak

Učenici opisuju svoju zamisao idealnog načina života (trebalo bi da izbjegavaju da opisuju svoj trenutni način života). Pronalaze šta bi bile protivrječnosti; da li se podudaraju sa njihovim vlastitim skalama vrijednosti?

Materijali

Različiti načini života

  1. U životu je potrebno sljedeće: umjerenost, inteligencija, balansiranje krajnosti, prijateljstvo, samokontrola, disciplina, dalekovidost, lijepo ponašanje i poštovanje određenih tradicija.
  2. Ono što vrijedi u životu jesu individualna i intelektualna sloboda, ravnodušnost prema materijalnom i fizičkom svijetu.
  3. Najvažnije osobine su saosjećanje, ljubav, odanost, kontrola osjećanja i interesa, otvorenost prema drugima. Drskost, potragu za moći i egoizam ne treba cijeniti.
  4. Uživati u životu važnije je nego mijenjati svijet: odbijanje etičnosti, disciplina i lična žrtva; potreba za društvenošću ali sa periodima samoće.
  5. Treba se identifikovati s grupom i tražiti drugarstvo. Društvenost i akcija su važni, kao što je i odbijanje meditacije kao jedne apstrakcije, kao i samoće i materijalnih interesa. Poželjnije je izražavanje pozitivnih emocija i razmjena pozitivnih iskustava.
  6. Treba težiti živahnim fizičkim aktivnostima, istraživanju svoga svijeta i praktičnih čula, usredsređenosti na rad, odbijanju snova kao nostalgije, odbacivanju utjehe i satisfakcije.
  7. Dani slijede jedan za drugim ali svaki je različit. Nestabilnost i prilagođavanje su realnost i čovjek bi trebalo da želi da uživa u svakom važnom trenutku. Iznad svega, ne budi rob neke ideje.
  8. Obična zadovoljstva su važna: komfor, prijateljstvo, odmor, dobro zdravlje, odbijanje intenzivnih, kompleksnih zadovoljstava, odbacivanje ambicije i fanatizma.
  9. Otvorenost i receptivnost su nužni: užici i uspjeh će doći sami po sebi, mirno čekajte i budite otvoreni.
  10. Čovjek mora imati samo-kontrolu, ali biti oprezan, svjestan sila u svijetu i ljudskih ograničenja. Čovjek mora biti velikodušan, ali ne utopista, i hodati po svijetu sa samokontrolom i dostojanstvom.
  11. Važno je razmišljanje. Svijet je prevelik i preagresivan. Unutrašnji život duše je od suštinske važanosti i ima prednost nad beskorisnim, bolnim svijetom koji se mora odbaciti.
  12. Fokus je na djelovanju, izvršavanju, izazovu i izgradnji; tijelo, ruke, mišići jesu stvarni život. Brižnost, komfor i opuštanje moraju se odbaciti.
  13. Ljudi postoje da služe: da budu korisni drugima kako bi podstakli svoj lični razvoj. Otuđiti se od ovog svijeta, biti ponizan, konstantan, vjeran, fleksibilan. Primati bez pitanja, raditi za vladavinu dobra.