Poglavlje 5 – Omogućiti djelovanje pravde

Living Democracy » Textbooks » Podučavati demokratiju » Poglavlje 5 – Omogućiti djelovanje pravde

V6_P47&96

Uvod

Gornja slika prikazuje dječaka i djevojčicu na klackalici. Oslonac koji podržava klackalicu ne nalazi se na sredini i stoga djevojčica ima duži kraj, a dječak kraći. Prema tome djevojčica dominira u igri i čini se da u tome uživa. Dječak, sa nesrećnim izrazom lica, očajnički pokušava da se spusti, ali sve je uzalud. Takve situacije često dovode do svađe i sukoba. Oslonac u sredini simbol je paragrafa koji se odnosi na zakon.

Slika se može protumačiti na razne načine što dovodi do interesantnih pitanja. Mogućnosti dječaka i djevojčice su u ovoj situaciji nejednake, što odražava problematiku polne nejednakosti. Začuđujuće, djevojčica je ta koja se nalazi na dužem kraju klackalice, možda djevojčica vara, što znači da je prekršila zakon, ili samo uživa u prednosti koju joj zakon pruža kako bi kompenzovao diskriminaciju žena i djevojčica u prošlosti. Jesu li povrijeđena nečija ljudska prava – i ko ih je prekršio?

Simbol paragrafa otvara dalje perspektive. Ko je napravio pravila ove igre? Službeni simbol zakona odnosi se na državu i vladavinu prava. Država se može sastojati od institucija koje dijele moć i koje kontrolišu jedna drugu putem sistema provjera i balansa – parlament, vlada i sudstvo? Državu može voditi benevolentni ili despotski autokrata. Zakoni su ključni, jer pretvaraju ljudska prava u građanska prava za građane države. Zakoni stoga štite ljudska prava ako su povrijeđena. Kao što slika prikazuje, međutim, ljudska prava mogu prekršiti građani ili nepravedni zakoni.

Alternativno, zakon mora održati ravnotežu između prava pojedinačnih građana i definisati granice individualnih ljudskih prava kako bi se zaštitila prava drugih.

Vježbe u ovom poglavlju bave se pitanjima pravednosti i pravde. Učenici će shvatiti da je pravda od od suštinskog značaja za mir i sigurnost u društvu.