Vježba 8.1. – Pobjeda-pobjeda rješenja

Living Democracy » Textbooks » Podučavati demokratiju » Poglavlje 8 – Kako se nositi s konfliktima » Vježba 8.1. – Pobjeda-pobjeda rješenja
Obrazovni ciljevi Učenici razumiju da se konflikt može riješiti na razne načine. Strane koje su uključene mogu biti u poziciji dobitnika ili gubitnika, ili mogu pristati na kompromis. Ni jedna strana ne bi smjela da se osjeća kao gubitnik, jer to može dovesti do novog konflikta.
Materijali Tabla ili flip chart.

Postupak

  1. Nastavnik objašnjava učenicima da mogu postojati tri različita rješenja jednog sukoba:

    Nastavnik ilustruje te principe rješavanja sukoba na tabli ili flip chart-u.
    Pobjeda-pobjeda: rješenja koja omogućavaju svakoj strani određenu korist
    Pobjeda-poraz: rješenja u kojima jedna strana ima određene koristi na račun druge
    Poraz-poraz: rješenja u kojima ni jedna strana ne profitira.
  2. Nastavnik iznosi primjere različitih načina rješavanja sukoba:
    Dječak i djevojčica svađaju se oko lopte. Odrasli čovjek se umiješa i prisiljava ih da se skupa igraju s loptom ili svakome daje podjednako vrijeme da koristi loptu. Oboje imaju određene koristi. Ako bi odrasli čovjek dao loptu samo jednome, onda bi naravno samo jedno imalo koristi. Ako bi im odrasli čovjek oduzeo loptu, s obzirom da se djeca ne mogu dogovoriti, onda niko ne bi imao koristi.
  3. U parovima po dvoje ili u grupama učenici istražuju svoja lična iskustva kako bi našli dalje primjere konflikta. Mogu raspravljati o svojim iskustvima u konfliktima kod kuće ili u školi ili mogu govoriti o većim konfliktima koji uključuju grupe ljudi ili cijele države.
  4. Učenici analiziraju primjere rješavanja konflikta i identifikuju ih koristeći gore opisani model, a pritom se pitaju koja će strana profitirati rješenjem. Ko može pronaći rješenje kojim će svi/obje strane profitirati?
  5. Plenarna rasprava: učenici iznose rezultate svojih analiza.

Varijacija

Nakon drugog koraka, učenici dobijaju opisani primjer konflikta. Radeći u grupama, pokušavaju iznaći rješenje koje neće proizoditi gubitnike. Ukoliko je sukob već riješen, učenici mogu uporediti svoja rješenja sa onima u praksi kao i sa reakcijama na ta rješenja. Ovakva analiza slijedi model političkog ciklusa (vidjeti vježbu 7.9).