Nenasilna komunikacija

Living Democracy » Parents » Djeca (4 – 12 godine) » Zlostavljanje » Nenasilna komunikacija

< Back


Nenasilna komunikacija

Što ja mogu učiniti? –Savjeti za rješavanje agresivnog ponašanja

Ovdje ćete naći savjete kako razgovarati s djetetom slijedeći načela „Nenasilne komunikacije“ Marshalla B. Rosenberga. (Za daljnje informacije klikniteovdje)

Osnovna pretpostavka u Rosenbergovom modelu koji se sastoji od 4 koraka jest da iza svakog ljudskog postupka stoje određeni osjećaji i potrebe. Iza svake agresivne akcije stoji prekoračenje granice. Ti se osjećaji i potrebe mogu otkriti suosjećajnom komunikacijom. Mirni načini rješavanja sukoba i zadovoljenja potreba, mogu se pronaći putem dijaloga. U nastavku slijede 4 koraka prema dijalogu na temelju nenasilne komunikacije:

  1. Promatranja
    U početku pokušajte precizno opisati kakvo ste ponašanje vidjeli. Pazite da ne vrednujete ili ocjenjujete ponašanje. Vaše dijete, primatelj vaših zapažanja, trebalo bi točno znati na što se pozivate. receiver
  2. Osjećaji
    Zatim podijelite s djetetom osjećaje koje su vaša zapažanja potaknula u vama. Ako vam nedostaju riječi za opis vaših osjećaja ili osjećaja vašeg djeteta, ovdje je popis riječi povezan s različitim osjećajima. Ti su osjećaji izravno povezani s potrebom. Evo popisa
  3. Potrebe
    Sadrže ključne osobine koje sva ljudska bića žele (ili bi željela imati) u svom životu. Uključuju temeljne potrebe, poput sna, hrane i pića, ali i čežnju za ljubavlju, sigurnošću i samoostvarenjem. Koje još potrebe postoje? Kako ih mogu točno navesti? Pogledajte popis potreba koji se nalazi ovdje! Sada ih formulirajte u povezanosti s osjećajem i navedite želju ili zahtjev koji se krije u njima. Popis potreba je ovdje!
  4. Zahtjevi
    Ovim zahtjevom formulirate radnju ili ponašanje koje proizlazi iz potrebe. Ovdje razlikujete zahtjev i želju: zahtjevi su konkretne radnje, dok su želje nejasnije u vezi s budućim uvjetima (npr. „Budite ljubazniji prema starijim osobama!“). Zahtjevi imaju veće šanse za uspjeh, jer konkretnije definiraju željeno ponašanje. Stoga je zahtjev prikladniji, posebno za obrazovanje male djece.

Budući da je odraslima prilično teško artikulirati svoje osjećaje i potrebe, ne smije se pretpostaviti da ih djeca mogu lakše izraziti. Stoga je još važnije da kao roditelji budete osjetljivi na njihove izjave. Putem pažljivog slušanja (razjašnjavanje i ponavljanje toga što je rečeno temeljni je koncept modela).Slušatelji mogu pošiljateljima pružiti priliku da postignu jasnoću o vlastitim mislima, osjećajima i potrebama. (Što je pošiljatelj? Za osnovne informacije o komunikaciji kliknite ovdje). Ovo je optimalni uvjet za pronalaženje zajedničkih, alternativnih obrazaca ponašanja koji ne zahtijevaju fizičko nasilje kako bi se zadovoljile potrebe. Molimo kliknite ovdje).