Веће одељенске заједнице

Living Democracy » Principals » ПАРТИЦИПАЦИЈА » Акција » Веће одељенске заједнице

Веће одељенске заједнице се обично одржава једном недељно као редован час у сваком разреду.
Представља формализовану структуру у којој је ученицима омогућено да излажу своје упитаности и бриге и да разговарају са својим наставницима и друговима. Обично у писаној форми постоји оснивачки акт у којем су садржане главне карактеристике и услови за рад. Такав оснивачки акт можете направити заједно са својим наставницма и кроз план акције из овог одељка проверавати корак по корак његову примену у одељенској заједници. Као директор који промишља демократски, у интересу вам је да имате оваква већа у сваком одељењу. Побрините се да наставници буду припремљени за то. Припремите обуку за наставнике у вашој школи са групом посвећених колега који ће вам помоћи у реализацији. Следеће информације би требало свима поделити:

Главни елементи школске заједнице:

  • Проналажење и прикупљање питања за дискусију (конфликти, инфраструктура, путовања, правила, настава итд.); ученици могу навести све што их забрињава на часу одељенске заједнице или касније да их ставе у кутију која је стално ту.
  • Прихватање додељених улога и фунција, нпр. председник, потпредседник, председавајући, записничар. Сва задужења се у почетку реализују уз помоћ наставника / ментора.
  • Циљ: ментор / наставник се повлачи а ученици сами раде.

Оснивање већа одељенске заједнице: корак по корак:

Припрема за час одељенске заједнице:

  • Пре часа: теме / питања о којима ће се дискутивати су озваничена (прикупљена су).
  • Припремљен је записник са последњег часа и основни елементи записника за следећи састанак.
  • Столице су кружно распоређене и материјал је обезбеђен.
  • Изабран је председник дана (можда и за цело полугодиште).

Уводни део:

Час може почети поздравним речима предсецника, изразима међусобног уважавања.

Проверите одлуке са последњег сусрета / часа:

Одељенска заједница проверава донете одлуке, прикупља их и можда неке од њих интегрише у списак тема.

Појасните записник сусрета / часа:

Веће проверава списак тема.

  • Да ли су теме још увек ургентне? Да ли је потребно расправљати о њима?
  • Постоје ли нови проблеми / ургентна питања?
  • Има ли још нешто што би требало да се зна или о чему је потребно одлучивати?

Расправа која се тиче / којом се решава конфликт:

Ученици исказују своје виђење, траже решења и разматрају предлоге. Када дође на ред, ученик објашњава проблем. Остали ученици прате излагање, постављају питања како би потпуније разумели проблем, излажу аргументе и предлажу решења (у малим групама или пленарно).

Одлучивање:

Након дебате и расправе о проблему, потребно је донети одлуку (тако што се гласа или се досеже консензус) и смернице за његово решавање.

Бележење / записивање одлука:

Све донете одлуке су евидентиране у документу који се односи на веће одељенске заједнице. Након извесног времена, одељенска заједница проверава да ли су испуњене донете одуке (ако нису, због чега).

Рефлексије и импресије сусрета / часа:

Ученици размишљају о последњем сусрету и питају се шта је добро урађено / шта није и шта би могли самостално да реше а шта заједно.

Затварање сусрета / часа:

Председник заједнице још једном чита одлуке, појашњава организациона питања итд.

Рефлексије о самом сусрету / часу:

На часу одељенског већа ментор заједно са ученицима промишља о оствареним задацима (председавање, записници итд) и утврђује да ли је ученицима потребна подршка у надлежностима председавајућег или председника ваћа, а разматра и друга питања и предлоге.