Урок 4: Опитувальник із прав людини
Living Democracy » Textbooks » Живемо в демократії » Частина 2: Беремо відповідальність » РОЗДІЛ 5: ПРАВА, СВОБОДИ ТА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ » Урок 4: Опитувальник із прав людиниЩо таке право? Якими повинні бути права кожної людини?
Цілі | Учні вивчають міжнародно визнані права людини |
Завдання для учнів | Учні відповідають за принципом множинного вибору на запитання та обговорюють свої відповіді |
Ресурси | Картки для кожного учня з відповідями на звороті (Роздаткові матеріали для учнів 5.5) |
Методи | Питання за принципом множинного вибору |
Інформаційна скринькаПрава людини – це динамічне поняття, що постійно розвивається, міжнародне право визначає зміст і можливість прав людини. Опитувальник із прав людини вміщує завдання, що можуть бути використані не як тести для виявлення знань, а допомогти учням зрозуміти рівень використання прав людини. Також опитувальник допомагає учням уникати неправильних тлумачень самих рамок прав людини. Перед цим уроком вчитель повинен занотувати всі питання, що відповідають угодам, яких було досягнуто між ООН та Радою Європи. Можна розпочати з короткого пояснення понять та назв, таких як ООН, Рада Європи (щоб не плутали назви Європейської Ради та Європейського Союзу), права людини, нація/держава, дискримінація, суддя, розслідування. |
ХІД УРОКУ
Спочатку вчитель пояснює учням мету опитувальника, що це не перевірка їх знань, а можливість краще зрозуміти, як діють права людини.
Учні готують картки самі, розрізаючи їх на полоси паперу окремо із запитаннями та відповідями. Далі за допомогою клею учні повинні з’єднати відповідні запитання та відповіді на одній картці.
У малих групах (або в парах) учні ставлять одне одному запитання. Кожна група має набір карток. Кожне запитання має три можливих варіанти відповіді – А, В, С. Учні знаходять відповідні правильні варіанти відповіді. Вчитель пояснює, що на кожне запитання правильним може бути більш ніж один варіант відповіді, оскільки права людини – це динамічне поняття, яке постійно розвивається та передбачає простір для інтерпретацій. Має сенс також обговорити відповіді загалом у класі. Таким чином, даний урок не стане уроком запитань-відповідей. Важливо бути готовим також до публічної дискусії та підготовки її предмету.
Питання та відповіді
Див. також роздатковий матеріал для учнів 5.5. Вчитель (або група учнів) готує достатню кількість карток, розрізаючи їх на окремі картки із запитаннями та відповідями, та потім за допомогою клею з’єднує між собою.
Дитяча праця 17-річних: А. Це є порушенням прав дитини. В. Це порушення прав дитини, якщо робота є небезпечною. С. Може бути прийнятною у разі, якщо уряд зафіксує мінімальний вік для працюючих до 17 років. |
Дитяча праця 17-річних: Відповідь С є правильною. Конвенція Прав Дитини говорить про те, що дитяча праця небезпечна та є формою експлуатації, однак дозволяє урядам встановлювати вік, за яким заборона є дійсною. Також існує багато факторів тиску для того, щоб досягти більших обмежень на дитячу працю. |
Згідно з міжнародними угодами, що стосуються права на питну воду: А. Уряди зобов’язані забезпечити громадян чистою та нешкідливою для здоров’я питною водою. В. Урядам заборонено виявляти дискри- мінацію проти громадян щодо забезпечення їх питною водою. С. Урядам не дозволяється відмовляти громадянам у доступі до джерел питної води. |
Згідно з міжнародними угодами, що стосуються права на питну воду: За інтерпретацією Комітету ООН з Економічних та Соціальних Прав, відповіді В і С є правильними, відповідь А – не правильна. Додержання права на питну воду є правом, яке уряди повинні здійснювати, але його, як таке, не повинні вимагати громадяни. |
Смертна кара: А. Офіційно заборонена у всьому світі. В. Скасована законодавчо, або практикується у більш ніж 50% усіх країн світу. С. Не дозволена у разі, якщо звинувачений молодший 18 років. |
Смертна кара: B та C – правильні відповіді. А – не правильна. Страта повністю не забороняється згідно з договорами ООН та ЄХПЛ, хоча в обох випадках вона заборонена додатковим протоколом. Протокол 6 (відміна страти в мирний час) та Протокол 13 (заборона страти за всіх обставин) за ЄХПЛ підписані та ратифіковані багатьма державами. |
Економічні та соціальні права: А. Не є справжніми правами людини. В. Негайного виконання цих прав для всіх індивідуумів країни не очікують. С. Може вимагати кожен європейський індивідуум. |
Економічні та соціальні права: B – правильна відповідь. Офіційно економічні та соціальні права є справжніми правами людини, так само, як правдою є те, що їх визнають менше, ніж політичні та цивільні права. Міжнародна Конвенція Економічних, Соціаль- них та Культурних Прав очікує від країн їх виконання, однак немає жодного механізму, що дозволяє індивідууму подати скаргу (хоча з огляду на певні обмеження та необов’язковий протокол, організації можуть це здійснювати). |
Згідно з положенням права на освіту: А. Індивідууми та групи людей можуть відкривати школи у разі, якщо вони виконали мінімум законних для цього умов. В. Немає жодних зобов’язань стосовно змісту навчальних програм. С. Уряди зобов’язані надавати безоплатну освіту для людей, молодших 18 років. |
Згідно з положенням права на освіту: A – правильна відповідь, B та C – ні. Міжнародні конвенції такі, як Конвенція Прав Дитини, стверджує, що система освіти повинна інформувати дітей про права людини. |
Право бути розціненим як біженець: А. Визначається для людей, які бояться переслідування з огляду на їх расу, релігію або політичну думку, що стали підставою для їх втечі з країни. В. Також існує для людей, які залишили свою країну внаслідок громадянської війни або голоду. С. Може бути автоматично заборонене урядом для тих, хто прибув із країни, яка вважається безпечною. |
Право бути розціненим як біженець: A – правильна відповідь, B – не правильна (хоча в деяких країнах люди, які залишили свою країну внаслідок громадянської війни або голоду можуть отримати захист без надання їм статусу біженців згідно міжнародними конвенціям). Пункт С не стосується біженців, які підлягають Женевській Конвенції, однак стосується положень ЄС щодо надання притулку. |
Свобода релігії: А. Не може бути заборонена для людей на підставі, що вони належать до релігійної меншини. В. Зобов’язує нації розрізняти та підтри- мувати релігії. С. Не може бути обмежена жодним шляхом і жодною країною. |
Свобода релігії: A – правильна відповідь. Нації зобов’язані поважати свободу релігії, однак не мають законних підстав за будь-якої системи вимагати її визнання та субсидування. Держави можуть обмежити свободу релігії, наприклад, там, де релігія перебуває в опозиції до фундаментальних прав людини. |
Право на приватну власність: А. Не означає, що уряди не можуть узяти будь-чию власність у тому разі, коли це є суспільним інтересом. В. Порушено, якщо все село евакуйоване без належної компенсації для того, щоб на його місці побудувати електростанцію. С. Дозволяє людині розглядати блага, які він накопичив, як його власність. |
Право на приватну власність: A та B – правильні відповіді. С – не правильна. |
Вибори: А. Всі громадяни мають право голосувати, навіть якщо вони втратили свої громадянські права через кримінальну діяльність. В. Дозволяється віддати два голоси для кожної людини, якщо він – працівник. С. Голосування повинно проходити таємно. |
Вибори: Відповідь C – правильна. Держава може захистити своїх громадян, які втратили свої громадянські права на голосування. Рівні права для кожного, хто має голосувати, є міжнародним правилом. |
Свобода висловлювання: А. Може бути обмежена для захисту проти дискримінації. В. Не може бути обмежена через публічну мораль. С. Може бути обмежена, щоб запобігти релігійній нетолерантності. |
Свобода висловлювання: A та C – правильні відповіді. Свобода висловлювання може, за певних умов, бути обмеженою через публічну мораль, для попередження кримінального злочину, охорони здоров’я або для захисту проти наклепу, якщо це передбачається законом. |
Право на працю: А. Зобов’язує країни надавати роботу для всіх своїх громадян. В. Означає, що ніхто не може бути звільнений безпідставно. С. Не означає, що уряду доведеться докладати зусиль для реалізації повної зайнятості. |
Право на працю: Лише відповідь B – правильна. В Європі держави зобов’язані докласти зусиль для досягнення повної зайнятості, але це не включено до угод ООН. |
Право на здорове довкілля: А. Забороняє державам забруднювати грунт брудними відходами. В. Спрямовує зусилля на захист людей, тварин та рослин. С. Не є зафіксоване як універсальне право. |
Право на здорове довкілля: Відповідь С – правильна, хоча право на здоров’я захищає людей від небезпеки, яку становить забруднення довкілля. У даному випадку тільки люди є захищеними, а тварини та виробництво – ні. Так, Африканська Хартія та Хартія Європейського Союзу недостатньо універсальні, оскільки вони не повною мірою визначають рамки для здорового довкілля. |
Згідно з правом на освіту: А. З учнів початкових шкіл жодна плата не стягується, однак за шкільні підручники та екскурсії можуть її стягувати. В. Обов’язком держави є допомога якомога більшій кількості учнів у досягненні успіхів у навчанні. С. Країни повинні надати рівні можливості всім учням у навчанні. |
Згідно з правом на освіту: B та C – правильні відповіді (ці обов’язки включені до Конвенції Прав Дитини). Взагалі, початкова освіта повинна бути безкоштовною, це не тільки включає плату за навчання, а й інші непрямі витрати, що стосуються основної шкільної діяльності. |
Покарання дітей у школах: А. Не дозволене у формі тілесних покарань. В. Не заборонене в тому разі, якщо покарання не є жорстоким. С. Може бути тільки застосоване в разі згоди батьків. |
Покарання дітей у школах: А розглядається як правильна відповідь з того часу, коли Європейський Суд з Прав Людини визнав тілесні покарання насильством згідно з Європейською Хартією з Прав Людини (це збігається з інтерпретацією Комітету з Прав Дитини та Конвенцією з Прав Дитини). B – неправильна відповідь, оскільки заборона стосується всіх жорстоких покарань. Що стосується варіанту С, не існує жодного документа, що пов’язує покарання зі згодою батьків. |
У школі: А. Не повинно приділятись жодної уваги питанням оточення. В. Малі діти повинні навчатися поважати своїх батьків. С. Малі діти повинні вивчати права людини та навчатися використовувати їх. |
У школі: B та C – правильні відповіді. Конвенція прав дитини має такі положення у своїх текстах. Конвенція також визначає, що освіта повинна спрямовувати свої зусилля на повагу до оточення. |
У в’язниці: А. Кожен злочинець має право на адвоката. В. Людям можуть винести вирок, якщо вони зробили зізнання. С. Підозрювані мають право на безоплатну послугу перекладача, якщо розслідування проводиться на невідомій їм мові. |
У в’язниці: A та C – правильні відповіді. |
Тортури: А. Дозволені, якщо використовуються для попередження нападів терористів. В. Дозволені тільки після рішення судді. C. Ніколи не дозволяються. |
Тортури: C – правильна відповідь (тортури не дозволені в жодному випадку, навіть у випадку національної необхідності). |
Право на життя порушене, якщо: А. Людина гине у разі нещасного випадку через попередження поліцією нападу на чиєсь життя. В. Людина гине у разі військових дій, якщо це було законно. С. Людина гине через перевищення повно- важень силами поліції. |
Право на життя порушене, якщо: C – правильна відповідь. У випадку А право на життя порушено, якщо сила поліції буде застосована більш, ніж за абсолютної необхідності. |
Згідно з правом на житло: А. Всі країни повинні забезпечити, щоб жодна людина не була бездомною. В. Іноземцям має бути наданий такий самий доступ до соціального житла, як і жителям країни. С. Країна повинна докладати зусиль для скорочення кількості бездомних людей. |
Згідно з правом на житло: B та C – правильні відповіді. |
Згідно з правом на охорону здоров’я: А. Урядам не обов’язково попереджувати нещасні випадки на робочому місці. В. Кожен повинен мати доступ до охорони здоров’я. С. Ліки повинні бути безкоштовними. |
Згідно з правом на охорону здоров’я: B – правильна відповідь. Попередження нещасних випадків на виробництві розгля- дається як обов’язок. Ліки можуть продаватися. |
Згідно з правом на свободу пересування: А. Людині може бути заборонено вибирати місце проживання з огляду на публічну безпеку. В. Відмова надати візу людині, що скоїла кримінальний злочин, є порушенням прав людини. С. Кримінальний злочинець може бути ув’язнений. |
Згідно з правом на свободу пересування: A та C – правильні відповіді. У візі може бути відмовлено кожному, не тільки злочинцю. Обмеження в пересуванні може бути застосоване у випадку небезпеки для публічного здоров’я, публічної та національної безпеки, якщо це супроводжується законними актами. |