Jedna od najvažnijih odgovornosti odrastanja jeste …

sazrijevanje u samostalnu slobodnu osobu. To tinejdžerima nije lako i može da dovede do mnogih konfliktnih situacija. Na kraju krajeva, kao roditelji bili ste glavne referentne osobe u životu vaših tinejdžera koji sada počinju da se potvrđuju i distanciraju. O pravilima i granicama sada treba pregovarati i treba ih primjenjivati. Ova sekvenca bavi se odnosom prema drogama. Tekst pruža više mogućnosti da prođete kroz roditeljska pravila i da ih, jednostavno, sami isprobate. Istovremeno, tema vam pruža mogućnost da jasno saopštite stav i iznesete sopstvene poglede. Ova aktivnost dio je osnovne kompetencije demokratskog građanina. Međutim, u direktnoj diskusiji sa vašom djecom vjerovatno je najbolje da je pokušate izvesti putem ja-poruka.

Vaša kćerka Sofija vraća se kući nakon rođendanske zabave kod prijateljice. Pri tome posrće i nestabilna je. Petnaestogodišnjakinja zaudara na alkohol, a vi ste ubijeđeni da ste osjetili i slab miris kanabisa.

Kako biste reagovali? Izaberite jednu od ponuđenih opcija.



Ako primijetite sljedeće znakove upozorenja, trebalo bi da budete na oprezu i da pokušate da razgovarate sa svojim tinejdžerima:

  • Vaša djeca odjednom pokazuju loše rezultate u školi.
  • Njihov ritam spavanja je bitno izmijenjen.
  • Vaša djeca se povlače i izbjegavaju vas.
  • Vaša djeca mijenjaju prijatelje ili u potpunosti gube kontakt sa njima.
  • Pokazuju nedostatak interesovanja za svoje hobije.
  • Pokazuju neobično jaka emocionalna kolebanja i imaju malu ili nikakvu želju za bilo čim.
  • Troše više novca nego inače.

Ove promjene mogu, takođe, biti dio normalnog razvoja tokom puberteta. Stoga je najbolje da ne paničite, već da nastavite razgovore kako biste saznali više o razlozima koji stoje iza ovih promjena.

Za više informacija:
https://www.webmd.com/mental-health/addiction/tc/teen-alcohol-and-drug-abuse-topic-overview#1
https://www.drugabuse.gov/publications/principles-adolescent-substance-use-disorder-treatment-research-based-guide/principles-adolescent-substance-use-disorder-treatment

“Razgovor sa djecom o drogama” zasnovan je na sljedećim referencama:

1 Gordon, Thomas. 2012. Familienkonferenz. Die Lösung von Konflikten zwischen Eltern und Kind. 3. Aufl. München: Heyne, 143 ff

Die Stellen zur Suchtprävention im Kanton Zürich. 2016. Trinken, Rauchen, Kiffen. Abhängigkeit bei Jugendlichen vermeiden. Tipps für Eltern von 11- bis 16-Jährigen. Broschüre, 5. überarb. Aufl.

Gordon, Thomas. 2012. Familienkonferenz. Die Lösung von Konflikten zwischen Eltern und Kind. 3. Aufl. München: Heyne.

Nolan, Virginia. 2016. «Mein Kind kifft. Was nun?» Das Schweizer Elternmagazin Fritz und Fränzi, Februar. retrieved 10.11.2016.
https://www.fritzundfraenzi.ch/gesundheit/psychologie/mein-kind-kifft-was-nun